শীতল যুদ্ধৰ ফলাফল সমূহ আলোচনা কৰা: Cold War

- Advertisement -

শীতল যুদ্ধৰ ফলাফল সমূহ

শীতল যুদ্ধ(Cold War) আছিল দুটা মহাশক্তি, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ছোভিয়েট ইউনিয়নৰ মাজত প্ৰত্যক্ষ সামৰিক সংঘাত অবিহনে উত্তেজনা আৰু প্ৰতিযোগিতাৰ সময়। শীতল যুদ্ধৰ কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ ফলাফল তলত দিয়া হ’লঃ

শীতল যুদ্ধৰ ফলাফল সমূহ আলোচনা কৰা
শীতল যুদ্ধৰ ফলাফল সমূহ

উপনিৱেশবাদৰ সমাপ্তি: শীতল যুদ্ধৰ ফলত বিশ্বৰ বহু অংশত উপনিৱেশবাদৰ অন্ত পৰিছিল। দুয়োটা মহাশক্তিয়ে নতুনকৈ স্বাধীন দেশসমূহত প্ৰভাৱৰ বাবে প্ৰতিযোগিতা কৰিছিল, যাৰ ফলত উপনিৱেশবাদ আন্দোলন আৰু নতুন ৰাষ্ট্ৰৰ উত্থান হৈছিল।

- Advertisement -

দ্বি-মেৰু বিশ্ব: বিশ্ব ক্ৰমে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ইউ এছ এছ আৰ(USSR)ৰ নেতৃত্বত দুটা ব্লকত বিভক্ত হৈ পৰিছিল। দেশবোৰে নিজকে দুয়োটা পক্ষৰ সৈতে একত্ৰিত কৰিছিল, যাৰ ফলত নাটো (আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নেতৃত্বত) আৰু ৱাৰশ্ব চুক্তি (ইউ.এছ.এছ.আৰ. ৰ নেতৃত্বত) ৰ দৰে সামৰিক মিত্ৰতা গঠন হৈছিল।

অস্ত্ৰৰ দৌৰ(Arms Race): শীতল যুদ্ধৰ ফলত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ইউ এছ এছ আৰৰ মাজত পাৰমাণৱিক অস্ত্রৰ প্ৰতিযোগিতাৰ সূচনা হৈছিল। দুয়োটা দেশে পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰৰ বৃহৎ ভাণ্ডাৰ বিকশিত কৰিছিল, যাৰ ফলত মিউচুৱালি এছয়াৰ্ড ডিষ্ট্ৰাকচন (এমএডি) ৰ মতবাদৰ সৃষ্টি হৈছিল যি প্ৰত্যক্ষ সংঘৰ্ষ প্ৰতিহত কৰিছিল।

মহাকাশ প্ৰতিযোগিতা: এই প্ৰতিযোগিতা পৃথিৱীৰ বাহিৰেও মহাকাশলৈ সম্প্ৰসাৰিত হৈছিল। দুয়োটা মহাশক্তিয়ে মহাকাশ অন্বেষণত মাইলৰ খুঁটি প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ দৌৰিছিল, যাৰ ফলত উল্লেখযোগ্য প্ৰযুক্তিগত অগ্ৰগতি হৈছিল, যেনে মহাকাশত প্ৰথম মানুহ আৰু চন্দ্ৰত অৱতৰণ কৰা।

- Advertisement -

প্ৰক্সি যুদ্ধ: প্ৰত্যক্ষ সংঘৰ্ষৰ পৰিৱৰ্তে, শীতল যুদ্ধত বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত বহুতো ছদ্ম যুদ্ধ সংঘটিত হোৱা দেখা গৈছিল। এই সংঘৰ্ষবোৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ইউএছএছআৰৰ মাজত আদৰ্শগত আৰু কৌশলগত প্ৰতিযোগিতাৰ দ্বাৰা ইন্ধন যোগাইছিল, যাৰ ফলত প্ৰভাৱিত অঞ্চলবোৰৰ বাবে ধ্বংসাত্মক পৰিণামৰ সৃষ্টি হৈছিল।

ডিটেনটে আৰু থাৱিং: শীতল যুদ্ধৰ সময়ত বন্ধ কৰাৰ সময়, বা উত্তেজনাৰ শিথিলতা সংঘটিত হৈছিল, যাৰ ফলত পাৰমাণৱিক যুদ্ধৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰা আৰু মহাশক্তিবোৰৰ মাজত কূটনৈতিক সম্পৰ্ক উন্নত কৰাৰ প্ৰচেষ্টা চলোৱা হৈছিল।

ছোভিয়েট ইউনিয়নৰ পতনঃ ১৯৯১ চনত ছোভিয়েট ইউনিয়নৰ পতনৰ লগে লগে শীতল যুদ্ধৰ অন্ত পৰে।এই পৰিঘটনাৰ ফলত আমেৰিকা আৰু ইয়াৰ মিত্ৰ দেশসমূহৰ মতাদৰ্শগত সংগ্ৰামত জয়লাভ হয়, যাৰ ফলত ইউ এছ এছ আৰ ভংগ হয় আৰু নতুন স্বাধীন ৰাষ্ট্ৰৰ উত্থান ঘটে .

- Advertisement -

একমেৰু বিশ্ব: শীতল যুদ্ধৰ অন্ত পৰাৰ লগে লগে আমেৰিকাই একমাত্ৰ মহাশক্তি হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰে, যাৰ ফলত বিশ্ব ৰাজনীতি, অৰ্থনীতি আৰু সংস্কৃতিত আমেৰিকাৰ আধিপত্যৰ বৈশিষ্ট্যপূৰ্ণ একমেৰু বিশ্ব ব্যৱস্থাৰ সৃষ্টি হয়।

বিশ্বায়ন: শীতল যুদ্ধৰ অন্ত পৰাৰ লগে লগে বিশ্বায়নৰ সুবিধা হ’ল, কিয়নো পূব আৰু পশ্চিমৰ মাজত বাণিজ্য, যোগাযোগ আৰু ভ্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত বাধা হ্ৰাস পালে। এই যুগত জাতিসমূহৰ মাজত আন্তঃসংযোগ আৰু আন্তঃনিৰ্ভৰশীলতা বৃদ্ধি পাইছিল।

উত্তেজনাৰ উত্তৰাধিকাৰ: শীতল যুদ্ধৰ অন্ত পৰাৰ পিছতো ইয়াৰ উত্তৰাধিকাৰ আজিও বিশ্বৰ ৰাজনীতিত প্ৰভাৱ পেলাইছে। প্ৰধান শক্তিসমূহৰ মাজত উত্তেজনা, আঞ্চলিক সংঘাত, আৰু পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰ প্ৰসাৰ আৰু সন্ত্ৰাসবাদৰ দৰে বিষয়সমূহ এই সকলোবোৰ শীতল যুদ্ধৰ যুগৰ গতিশীলতাৰ সৈতে জড়িত।

শীতল যুদ্ধৰ ফলাফল সমূহ আজি আমি বাস কৰা পৃথিৱীখনত সুদূৰপ্ৰসাৰী প্ৰভাৱ পেলাইছে, আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সম্পৰ্ক, নিৰাপত্তা নীতি, আৰু বিশ্বব্যাপী শক্তিৰ ভাৰসাম্য গঢ়ি তুলিছে।


- Advertisement -

Leave a Comment