পৰিপুষ্টি কাক বোলে? ই কেই প্ৰকাৰৰ আৰু কি কি? class 10 | Class 8 |Class 7

- Advertisement -

পৰিপুষ্টি কাক বোলে?

যি প্ৰক্ৰিয়াৰ সহায়ত জীৱ এটাৰ শৰীৰৰ বাহিৰৰ পৰা শক্তিৰ উৎস এটা শৰীৰৰ ভিতৰলৈ স্থানান্তৰিত কৰা হয়; তাক পৰিপুষ্টি বোলে।

or

- Advertisement -

যি প্ৰক্ৰিয়াৰ দ্বাৰা জীৱই খাদ্যৰ পৰা লাভ কৰা পুষ্টিকাৰক দ্ৰব্যবোৰ দেহৰ বৃদ্ধি, বিকাশ, মেৰামতি আৰু শক্তি আহৰণৰ দৰে প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে উপযোগী কৰি লয়, তাকে পৰিপুষ্টি বোলে ৷


পৰিপুষ্টি কেই প্ৰকাৰৰ আৰু কি কি?

পৰিপুষ্টিৰ(Nutrition) সংজ্ঞা হ’ল জীৱ-জন্তুৰ জীয়াই থকাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় শৰীৰৰ বিভিন্ন কাম-কাজ সম্পাদন কৰিবলৈ খাদ্য গ্ৰহণ কৰা প্ৰক্ৰিয়া। পৰিপুষ্টি প্ৰধানকৈ দুই প্ৰকাৰৰ পৰিপুষ্টি হ’ল অটোট্ৰফিক আৰু হেটেৰোট্ৰফিক

যেতিয়া কোনো জীৱই নিজৰ খাদ্য নিজে তৈয়াৰ কৰিব পাৰে, যেনে- গছ-গছনি, সেইবোৰক অটোট্ৰফ বুলি কোৱা হয় আৰু এনেধৰণৰ পুষ্টিক অটোট্ৰফিক নিউট্ৰিশ্যন বুলি কোৱা হয়।

- Advertisement -

হেটেৰ’ট্ৰফিক পুষ্টি হৈছে এনে এক প্ৰকাৰৰ পুষ্টি য’ত কোনো জীৱ খাদ্যৰ বাবে আন জীৱৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। হেটেৰ’ট্ৰফিক পুষ্টিক চেপ্ৰ’ফাইটিক পুষ্টি, পৰজীৱী পুষ্টি আৰু হ’ল’জ’ইক পুষ্টি বুলি ভাগ কৰা হয়। পৰজীৱী পুষ্টিৰ ধৰণটো তেতিয়াই হয় যেতিয়া কোনো জীৱই আন জীৱিত জীৱৰ পৰা নিজৰ পুষ্টি আহৰণ কৰে। কোনো জীৱই মৃত উদ্ভিদ বা জীৱ-জন্তু খালে চেপ্ৰ’ফাইটিক পুষ্টি এক প্ৰকাৰৰ পুষ্টি। হ’ল’জ’ইক পুষ্টি হৈছে এনে এক প্ৰকাৰৰ পুষ্টি য’ত কোনো জীৱই গোটা খাদ্য গ্ৰহণ কৰে।


Class 7 Science Assamese Medium: Chapter 1

- Advertisement -